Charakterystyka i zastosowanie rur kotłowych

Produkcja rur kotłowych

Proces produkcyjny rur kotłowych umożliwia ich wytwarzanie w szerokiej gamie rozmiarów. Na rynku możemy napotkać rury kotłowe o średnicy od 6 do 3000 milimetrów. Rura kotłowa może mieć postać zarówno rury bezszwowe, jak i rury kotłowe ze szwem. W przypadku drugiej opcji, połączenie jest niemalże niezauważalne, dzięki czemu wyrób zachowuje lepszą estetykę. Podczas produkcji rur na wymienniki ciepła uwzględnia się wymagania określone w normach, co zapewnia kontrolę nad jakością wyrobów. Najpopularniejsza norma w tym zakresie to EN 10216-2.

Rury zimnowalcowane, gorącowalcowane, szlifowane, trawione, polerowane, o gładkiej lub chropowatej powierzchni – możliwości w zakresie wykończenia rur kotłowych jest wiele, a wszystko zależy od ich przeznaczenia. Decyduje ono również o rodzaju stali, jaka użyta została do produkcji, a najczęściej jest to stal niskostopowa, węglowa oraz żarowytrzymała. Z kolei do gatunków stali popularnie wykorzystywanych do produkcji rur na wymienniki ciepła możemy zaliczyć: 15HM, 10H2M, 16M, K10, P235GH, P195GH, Gr.A, Gr.B, Gr.6, SA179, T5 i T11.

Do czego wykorzystuje się rury kotłowe?

Wytrzymałość na temperatury sięgające nawet 700°C i 300-barowe ciśnienie to właściwości rur kotłowych, ze względu na które są one wykorzystywane głównie w częściach oraz urządzeniach energetycznych. Najczęściej znajdują zastosowanie w przewodach i kotłach parowych.

O przeznaczeniu rur kotłowych często decydują także ich dodatkowe właściwości. Przykładowo, rury kotłowe kwasoodporne doskonale nadają się do budowy instalacji przewodzących różnego rodzaju substancje chemiczne, gdyż wskutek ich oddziaływania nie ulegają korozji. Z kolei rury kotłowe żaroodporne to rodzaj rur, które nawet pod wpływem działania wysokiej temperatury nie wykazują podatności na odkształcenia. Co więcej, ich struktura złożona ze specjalnych stopów stali, zapewnia im minimalną ścieralność.

Jeśli zależy nam, aby instalacja przy swojej stosunkowo niewielkiej wadze zachowywała dużą wytrzymałość, warto postawić na kotłowe rury grubościenne. Stanowią one także dobry wybór dla instalacji, w których gorące ciecze transportowane mają być pod ciśnieniem. Często wykorzystywanym rodzajem rur kotłowych są także rury kotłowe nierdzewne. Pokrycie ich powierzchni dodatkową warstwą chroniącą przed korozją czyni z nich elementy, które z powodzeniem mogą pracować w wilgotnych warunkach.

Zapraszamy do przejrzenia oferty FERGES. Bogaty wybór rur kotłowych pochodzących od sprawdzonych producentów pozwoli dobrać produkty najlepiej spełniające oczekiwania. W razie pytań lub potrzeby dorady, zachęcamy do kontaktu z działem sprzedaży FERGES.