Rodzaje i zastosowanie blach stalowych w branży budowlanej

Blachy stalowe – rodzaje i zastosowanie w branży budowlanej

Blachy stalowe to wyroby hutnicze o szerokim zastosowaniu w przeróżnych gałęziach przemysłu. Sprawdźmy, jakie blachy najczęściej możemy spotkać w hurtowniach stali.

Rodzaje blach stalowych stosowanych w branży budowniczej

W branży budowniczej można napotkać na trzy główne rodzaje blach stalowych. Pierwszym z nich są blachy gorącowalcowane. Idealnie nadają się do projektów, w których planowana jest dalsza obróbka blachy, a także do projektów, w których od powierzchni blachy nie wymaga się doskonałej gładkości. Do produkcji arkuszy blach stalowych gorącowalcowanych potrzebny jest mniejszy nakład energii, przez co są one tańsze w porównaniu z blachami walcowanymi na zimno.

Drugi rodzaj blach to blachy zimnowalcowane. W zestawieniu z blachami walcowanymi na gorąco, cechuje je gładsza i cieńsza powierzchnia. Charakteryzują się także mniejszą podatnością na rozciąganie i lepszą wytrzymałością.

W niektórych projektach istotne znaczenie ma to, aby blachy były odporne na korozję. Właśnie w takich przypadkach sprawdzą się blachy ocynkowane. Są to wyroby hutnicze walcowane na gorąco lub na zimno, które pokryte są specjalną powłoką cynkową.

Może Cię zaciekawić: Zastosowanie prętów stalowych w budownictwie 

Co cechuje blachy stalowe?

Blachy stalowe, oprócz odmiennych procesów produkcyjnych, mogą cechować się m.in. różną grubością. Jeszcze do niedawna technika nie pozwala na wyprodukowanie blachy gorącowalcowanej o grubości mniejszej niż 3 mm. Dziś blachy te mogą mieć nawet poniżej 1,2 mm.

Blachy, tak jak i inne wyroby hutnicze, tworzone są ze stali, która występuje w wielu gatunkach. Przykładowo, do produkcji blach może zostać zastosowana stal niskowęglowa albo stal o podwyższonej granicy plastyczności. Gatunek stali w dużej mierze determinuje trwałość wyrobu.

Warto także wiedzieć, że arkusz blachy stalowej nie zawsze musi być całkowicie pełny. Przykładem jest blacha perforowana, która posiada otwory składające się na regularny wzór perforacji. Specyficznym typem blachy jest także blacha ryflowana, posiadająca charakterystyczne wytłoczenia np. w kształcie łezki.

Do czego stosuje się blachy stalowe w budownictwie?

Poszczególne rodzaje blach stalowych mają nieco odmienne przeznaczenie. Blachy gorącowalcowane wykorzystywane są głównie w budownictwie oraz w przemyśle maszynowym. Mogą być elementami mostów, schodów, budynków, a nawet statków.

Z kolei arkusze blach stalowych walcowanych na zimno znajdują zastosowanie zwłaszcza w branży budowlanej i przemyśle elektrotechnicznym oraz motoryzacyjnym. Popularnie używane są np. do produkcji elementów oświetlenia albo armatury grzewczej.

Blachy ocynkowane, jak łatwo się domyślić, stosowane są do budowy elementów mających narażenie na kontakt z wodą. Mogą więc tworzyć zarówno proste przedmioty użytku domowego, takie jak wiadra czy wanny, jak i być elementami zabudowy niskiej, rurociągów czy też pojazdów.

Wysokojakościowe blachy stalowe gorącowalcowane, zimnowalcowane oraz ocynkowane można zamówić kontaktując się telefonicznie lub e-mailowo z Działem Sprzedaży hurtowni stali FERGES – zapraszamy.