Rury bezszwowe - technologia produkcji, ich rodzaje oraz gatunki

Rury bezszwowe – technologia produkcji, rodzaje i gatunki

Rury bezszwowe to elementy składające się na wiele instalacji, które towarzyszą nam w codziennym życiu, choć nie zawsze mamy tego świadomość. Jeszcze mniej osób wie, w jaki sposób produkowane są rury bezszwowe czy też jakie gatunki stali używane są do ich wytworzenia. Odpowiedzi na te i inne pytania dotyczące rur bez szwów przedstawiamy w artykule.

Jak produkowane są rury bezszwowe?

Pierwsza produkcja rur bezszwowych sięga 1890 roku. Została zapoczątkowana w Niemczech, a ówczesną metodą wytwarzania rur bez szwów była tzw. metoda walcowania pielgrzymowego. Polegała ona na tym, że do wykonania wykrojów w materiale używano walca roboczego. W nieco zmodyfikowanej formie stosuje się ją do dziś. Stalowe rury wytłaczane są przy pomocy wytłaczarki, a obróbka wykonywana jest na zimno lub na gorąco. Temperatura w procesie produkcji decyduje o późniejszych właściwościach wyrobu, a tym samym klasyfikuje go do odmiennych zastosowań.

Wydajniejszą metodą produkcji rur bezszwowych jest metoda ukośnego walcowania, znana także pod nazwą sposobu Mannesmanna. Metoda ta zaliczana jest do grona najszybszych sposobów produkcji rur bez szwów. Polega na walcowaniu rur pomiędzy dwoma walcami. Osie walców wychylone są jednak pod pewnym kątem. W momencie, gdy okrągły materiał, po uprzednim walcowaniu, wprowadzany jest pomiędzy walce, ulega on obrotowi i wciąganiu na specjalny, nieprzesuwalny trzpień dziurawiący.

W produkcji rur bez szwów wykorzystywana jest także metoda Calmesa. Można powiedzieć, iż jest to dokładna i oszczędna metoda wytwarzania rur bezszwowych, ponieważ stosuje się w niej wylewki kwadratowe, a nie okrągłe. Gwarantuje ona także krótszy czas produkcji, a tym samym zmniejsza koszty energii. Metoda Calmesa pozwala na otrzymanie wyrobów o lepszej jakościowo powierzchni. Sam proces produkcyjny przeprowadzany tą metodą jest stosunkowo łatwy. Kwadratowa wlewka wsadzana jest do okrągłej matrycy. Materiał musi zostać w niej umieszczony w taki sposób, aby jego krawędzie zachowywały styczność z obwodem matrycy i aby zachowana była przestrzeń pomiędzy formą a wsadem. Wolne miejsce wykorzystywane jest do wciskania otworu osiowego przy pomocy przebijaka. Następnie materiał poddawany jest działaniu wydłużarki. W wyniku walcowania zwiększana jest długość rury, a zmniejszana średnica i grubość ścianek. Dodatkowo ścianki ulegają wygładzeniu.

Normy i gatunki stali rur bez szwu

Do podstawowych norm produkcji rur bezszwowych można zaliczyć m.in. normę PN-EN 10210-1 określającą tolerancje średnicy oraz grubości ścianki wyrobów. Norma EN 10216 odnosi się do rur bez szwu przeznaczonych do zastosowań ciśnieniowych. Innymi normami, które określają wymagania dla produkcji rur bezszwowych są np.: ASTM A213/A213M, ASME SA213/SA213M, ASTM A268/A268M, ASME SA268/SA268M, ASTM A789/A789M, ASME SA789/SA789M, ASTM A312/A312M, ASME SA312/SA312M, ASTM A269/A269M, ASME SA269/SA269M, ASTM A790/A790M, ASME SA790/SA790M, NF A 49-217, NF A 49-117, DIN 17458, DIN 17456, DIN 28180-85.

Z kolei do najczęściej wykorzystywanych w produkcji rur bezszwowych gatunków stali to: S235JRH, S275NH, P355N, 16Mo3, 10CrMo9-10 i P235TR1. Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się czegoś więcej na temat gatunków stali wykorzystywanych do produkcji rur stalowych zapraszamy do artykułu:
Klasyfikacja gatunków stali do produkcji rur stalowych

Do czego wykorzystuje się rury bezszwowe?

Rury bezszwowe charakteryzują się wysoką wytrzymałością, która sprawia, że wyroby te mogą być wykorzystywane do budowy różnorodnych instalacji, w szczególności takich, od których wymaga się wyjątkowej niezawodności. Mowa tutaj o wszelkich instalacjach gazowych, wodnych czy też hydrauliczno-grzewczych. Wyróżniamy kilka typów rur bezszwowych.

Rury bez szwu w izolacji, stosuje się w budowie instalacji wodnych oraz grzewczych, w których przepływać ma ciecz o wysokiej temperaturze. Ze względu na swoją podwyższoną odporność na korozję, dużą wytrzymałość na zmienne temperatury oraz na mechaniczne zużycie, zapewniają instalacjom bezawaryjność i trwałość przez wiele lat.

Wyróżnia się także precyzyjne rury bezszwowe, które powstają w procesie ciągnienia na zimno i wykorzystywane są głównie w przemyśle samochodowym, maszynowym, wiertniczym lub też stanowią elementy budowy broni. Precyzyjne rury bez szwu charakteryzują się wybitną dokładnością wykonania, precyzyjną grubością ścianki oraz średnicą wewnętrzną na całym odcinku rury, dobrymi właściwościami technologicznymi, mechanicznymi oraz wysoką jakością powierzchni, która w efekcie procesu ciągnienia jest niezwykle gładka.

Do niektórych instalacji wymagane są rury bezszwowe galwanizowane, czyli pokryte warstwą metalu. Pokrycie rury np. warstwą cynku i chromu skutecznie chroni ją przed szkodliwością czynników zewnętrznych, takich jak woda czy kontakt ze środkami chemicznymi. W takich przypadkach najczęściej producenci przedstawiają swoje wyroby jako rury bezszwowe nierdzewne lub kwasoodporne.

Jeśli planują Państwo zakup rur bezszwowych, zachęcamy do przejrzenia oferty hurtowni FERGES. Posiadamy szeroki asortyment rur bez szwu, wśród których z pewnością znajdziecie Państwo wyroby pasujące do wymagań projektowych. W razie jakichkolwiek pytań lub potrzeby dorady zapraszamy do kontaktu z działem sprzedaży FERGES.