Rury stalowe i ich zastosowanie w branży budowlanej.


Rury stalowe - ze względu na specyfikę wykonania i różnorodność ukształtowania, typów czy właściwości technicznych - to jeden z najpopularniejszych materiałów budowlanych. Należy jednak zwrócić uwagę, że zastosowanie poszczególnych elementów definiują rodzaje rur stalowych - każdy ich typ, oprócz uniwersalnych zalet ma indywidualne właściwości.

Rodzaj rury stalowej i jej dopasowanie do konkretnego zadania i projektu jest więc kluczowe z punktu widzenia inwestora czy osoby nadzorującej budowę. Właściwości materiałowe oraz technologia wykonania mają wpływ m.in. na wytrzymałość mechaniczną oraz wysokie temperatury, odporność na czynniki chemiczne czy kwestię rozmiaru średnicy.

Rodzaje rur stalowych stosowanych w branży budowlanej

Produkty podzielić można na trzy typy:

rury stalowe ze szwem

rury stalowe bezszwowe

rury w izolacji.

    Podstawowym wyborem w większości projektów są rury stalowe ze szwem, które generowane są na skutek pocięcia, a następnie formowania kształtowego arkuszy blach. W końcowym etapie zostają spawane, co przekłada się na wyjątkowe możliwości dostosowania  rury do bieżących potrzeb odbiorcy. Średnica materiału może być zarówno standaryzowana i dopracowana pod kątem ogólnie przyjętych rozmiarów, jak i zostać zaprojektowana z  myślą o konkretnej realizacji - również o nietypowych potrzebach np. w kontekście przepustowości. Ograniczeniem jest tu 3200 mm w zależności od grubości ścianki. 

    Warto zwrócić uwagę na kwestię wykonania rur: jej zgrzewanie lub spawanie. Przyjmując, że produkcja rur ze szwem opiera się na zwijaniu arkusza blachy lub stalowej taśmy w format cylindra, niezbędne jest późniejsze połączenie krawędzi. Odbywa się ono przy użyciu wysokiej temperatury. Wykorzystywane są do tego cztery metody - zgrzewania (na styk, na zakładkę, na walcarce) oraz spawanie elektryczne. 

   Niezależnie od tego, jakie rury stalowe  wybiera inwestor - zgrzewane czy spawane - cechą charakterystyczną produktów jest trwałość łączenia. Dotyczy to także ewentualnego podziału rur stalowych ze szwem w zależności od tego, czy ten ma formę wzdłużną czy spiralną.

    Rury bezszwowe pozbawione są połączenia stworzonego poprzez zgrzanie zakończeń. Ze względu na technologię wykonania, brak szwu sprawia, że rury są zalecane w przypadku projektów, gdzie kluczowe jest ograniczenie ryzyka przecieków. Dotyczy to np. ciągów, które zawierają substancje chemiczne. Ograniczeniem rur bezszwowych jest średnica; ze względów technologicznych wartością graniczną jest 508 mm.

Zastosowanie rur w branży budowlanej


Rury wykorzystywane są we wszystkich sektorach prac budowlanych. Zakres obejmuje wyjątkowo szerokie możliwości użycia: od zabezpieczenia brzegów po ochronę wykopów. Rury stalowe w branży budowlanej wykorzystywane są też w kontekście m.in.:

  • przewiertów

  • szczelnych ścianek rurowych

  • przecisków

  • pali wierconych

  • przepusty

  • opór mostowych

  • elementy konstrukcyjne.

Trwałość i wytrzymałość materiałów sprawia, że rury stalowe używane są także do wzmacniania gruntu. 

Sprawdź ofertę rur stalowych w FERGES

Jako dostawca rur stalowych zapewniamy sprzedaż materiałów każdego typu. Rury oferowane przez FERGES to wysokiej jakości materiał idealny do zróżnicowanych realizacji budowlanych.

Sprawdź listę produktów lub skontaktuj się z działem handlowym, by poznać szczegółowe informacje.