Zastosowanie kominów przemysłowych

Kominy przemysłowe – budowa i rodzaje

Kominy stalowe możemy podzielić na jednopowłokowe i dwupowłokowe. Pierwsze z nich charakteryzują się strukturą, która jednocześnie pełni funkcję nośną i funkcję transportowania spalin. 

Z kolei kominy stalowe dwupowłokowe, jak sama nazwa wskazuje, składają się z dwóch powłok. Jedna z nich to stalowy trzon odpowiadający za przenoszenie obciążeń, natomiast druga, wewnętrzna powłoka pełni rolę przewodu spalinowego.

To właśnie przez przewód spalinowy przechodzą wszystkie odprowadzane gazy i pyły. Istotną kwestią jest więc dobranie odpowiedniego materiału do stworzenia przewodu spalinowego, gdyż warunkuje to trwałość i niezawodność komina. 

Wszystko zależy od składu chemicznego oraz temperatury gazów i pyłów, które mają być odprowadzane przez komin. Zasadniczo przyjmuje się następującą zasadę w dobieraniu materiału przewodu spalinowego:

  • dla większości gazów – przewody stalowe z powłokami chemoodpornymi,

  • dla gazów suchych i gorących – przewody z wykładziną ceramiczną,

  • dla gazów suchych – przewody z tradycyjnej stali lub stali typu Corten,

  • dla gazów mokrych i chłodnych – przewody z FRP lub z wykładziną ze szkła boro-krzemianowego,

  • dla gazów agresywnych – przewody ze stali kwasoodpornej.

Powłoka zewnętrzna zbudowana jest najczęściej ze stali lub żelbetu. Wyróżniamy kilka typów kominów stalowych, w tym kominy wykonane w systemie FS-RM, FSB, FSA-X i FSA. Czasem kominy stalowe potrzebują dodatkowego wspornika w postaci kratownicy, podpór lub odciągów. Dzięki tym elementom zapewniona zostaje lepsza sztywność oraz stabilność komina.

Zastosowanie kominów stalowych w przemyśle

Odkąd w fabrykach urządzenia napędzane parą zaczęto zastępować urządzeniami napędzanymi prądem elektrycznym, stalowe kominy przemysłowe stawały się tam coraz mniej potrzebne. 

Dziś, w największym stopniu przydatne są przy urządzeniach ciepłowniczych, gdyż gazy powstające jako produkt uboczny spalania poprzez kominy przekazywane są do atmosfery.

Kominy stalowe znajdują także wykorzystanie w przemyśle przetwórczym, chemicznym, energetycznych, a także w spalarniach odpadów, zakładach petrochemicznych, papierniczych, celulozowych czy też elektrowniach napędowych. We wszystkich tych miejscach służą do wyprowadzania pyłów i gazów poprodukcyjnych.

Do budowy stalowych kominów przemysłowych niezbędne są wysokojakościowe, wielkośrednicowe rury stalowe, które oferowane są między innymi przez naszą hurtownię. Po szczegóły oferty zapraszamy do telefonicznego lub e-mailowego kontaktu z Działem Sprzedaży FERGES.