Zastosowanie prętów stalowych w budownictwie

Zastosowanie prętów stalowych

Pręty stalowe większość osób kojarzy z zbrojeniem fundamentów, czyli ogólnie rzecz biorąc – z budownictwem. Istotnie, to właśnie w tym obszarze wspomniane wyroby te znajdują najczęstsze zastosowanie, choć warto wiedzieć, że nie jest ono jedyne. Zasadniczo możemy wyróżnić trzy popularne rodzaje zastosowań.

Budulcem niemalże każdej konstrukcji jest beton. Sam beton nie wystarczy jednak do tego, by zapewnić budynkowi stabilność, wytrzymałość i trwałość, gdyż jest stosunkowo kruchym materiałem. W celu wzmocnienia betonu używa się więc prętów zbrojeniowych. Praktycznie zawsze są nimi pręty okrągłe.

Pręty okrągłe stosowane są m.in. w belkach, słupach oraz ławach fundamentowych. Razem z kratownicami tworzą trwałą podstawę każdej konstrukcji. Ich rolą jest zwiększenie wytrzymałości budynku na obciążenia – zarówno pionowe, jak i poziome. Pręty okrągłe doskonale sprawdzają się także w budowie słupów energetycznych, mostów oraz dachów hal w dużych obiektach przemysłowych.

Również jednym z najczęstszych zastosowań prętów stalowych jest budowa konstrukcji stalowych, takich jak ogrodzenia, bramy, balustrady czy kratownice. Zazwyczaj wykorzystuje się w tym celu pręty kwadratowe, choć równie dobrze można użyć prętów okrągłych.

Rodzaje i właściwości prętów stalowych

Pręty stalowe można klasyfikować na wiele sposobów. Za poszczególnymi rodzajami prętów idą ich odmienne właściwości, a te z kolei decydują o przeznaczeniu wyrobów. Poznajmy zatem podstawowe klasyfikacje prętów stalowych.

Najpopularniejszy podział prętów stalowych to podział ze względu na przekrój. Wyróżniamy pręty okrągłe, prostokątne, kwadratowe i sześciokątne. Pręty prostokątne popularnie określane są jako płaskowniki i stanowią częste elementy bram, ogrodzeń oraz maszyn przemysłowych. Największy popyt istnieje jednak na pręty okrągłe, gdyż to one najlepiej nadają się do zbrojenia betonu.

Pręty stalowe możemy podzielić także ze względu na rodzaj ich powierzchni. W obrębie tej klasyfikacji wyróżniamy pręty gładkie oraz pręty żebrowane. Nie da się ukryć, że pręty żebrowane zdecydowanie lepiej wypadają w porównaniu z prętami gładkimi jeśli chodzi o przyczepność do betonu.

Osobną kwestią jest podział prętów ze względu na klasę wytrzymałości. Możemy spotkać się z jednym z pięciu oznaczeń: A-0, A-I, A-II, A-III oraz A-IIIN. Tak wypisane oznaczenia uszeregowane są od najniższej do najwyższej klasy wytrzymałości.

Skoro jesteśmy przy oznaczeniach, warto wiedzieć, że możemy odczytać z nich dodatkowe informacje na temat właściwości prętów. Przykładowo, litera „S” w oznaczeniu informuje o możliwości spawania pręta, litera „G” o zawartości manganu w jego składzie, a liczba – o ilości węgla.

Nie zapominajmy, że pręty stalowe możemy podzielić również ze względu na gatunek stali, użytej do ich produkcji. Na rynku dostępne są między innymi pręty ze stali kotłowej, żarowytrzymałej, węglowej, automatowej, niestopowej, stali narzędziowej do pracy na gorąco czy też stali do nawęglania lub ulepszania. Często możemy także natknąć się na pręty zbrojeniowe powleczone dodatkowymi powłokami, np. powłoką cynkową, która zapewnia odporność na korozję.

Zapraszamy do przejrzenia oferty FERGES, w której można znaleźć bogaty asortyment prętów zbrojeniowych. W razie pytań lub chęci złożenia zamówienia zachęcamy do kontaktu z naszym działem sprzedaży.